top of page

Stajenny dizajn część I

Zaktualizowano: 9 kwi

Niemalże każda osoba, która zaczyna przygodę z jeździectwem marzy o własnej stajni i zdarza się i tak, że taka osoba wkrótce zaczyna te marzenia realizować, niestety czasami za szybko, pozbawiona wiedzy na temat ciemnej strony posiadania takiego miejsca...


Jeśli już zdecydowałeś się realizować swoje marzenia o ośrodku jeździeckim, stajni przydomowej etc. proponuję zacząć od kontaktu z osobami, które wiedzę na temat prowadzenia takich miejsc mają.

Kontynuując realizację marzeń, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, bowiem NIE każdy architekt z dyplomem ma pojęcie na temat projektowania takich miejsc, a w duecie z człowiekiem, który po raz pierwszy buduje stajnię, może skończyć się dramatem ludzkim i zwierzęcym - zdrowotnym lub finansowym.


W Polsce nadal jest dużo budynków, które wydają się być bardzo atrakcyjne do adaptacji na stajnie. Są to między innymi stare owczarnie, chlewiarnie etc. i UWAGA - bez dostosowania, te budynki nie nadają się do trzymania w nich koni, z faktu tego, że są za niskie i projektowane pod zupełnie inny typ zwierząt, które w chowie mają zupełnie inne wymagania niż konie. Jeśli już nawet zdecydujemy się na zakup takiego gospodarstwa i adaptację, to pamiętajcie proszę, że trzeba je gruntownie przeprojektować, a w efekcie przebudować, co może wymagać dużych nakładów finansowych.

Ponieważ nasz klimat stale się ociepla, a koni z problemami oddechowymi przybywa, coraz częściej można zauważyć modę na stajnie angielskie, które mogą być świetnym rozwiązaniem oraz bardzo budżetową alternatywą. Tu warto wziąć pod uwagę, że taka konstrukcja wymaga solidności, bo przy większych podmuchach wiatru, nieprzyzwyczajone konie do warunków apokaliptycznych mogą odejść od zmysłów, a wraz z nimi świeżo zrealizowani "marzycielo - właściciele". Projektując boksy angielskie warto wziąć też pod uwagę teren wokół stajni, tak, żeby przy każdym karmieniu nie szukać kaloszy w błocie.

Pożądanym typem stajni jest stajnia wysoka, dobrze doświetlona i wentylowana, w której jest dobrze wykonana kanalizacja z odpływami, a jej część główną stanowi szeroki bezpieczny korytarz. Są to stajnie zaprojektowane z myślą o koniach i ich użytkownikach, o tym jak korzystają z nich ich mieszkańcy i jak korzystają z nich właściciele ich lokatorów. Bardzo cieszę się, że takich miejsc przybywa na mapie naszego kraju.


Wątek stajni wolnowybiegowych poruszę w kolejnej części, gdyż ich fenomen i aktualny przyrost jest przerażająco - imponujący i na pewno ma to sens, tylko nie dla każdego konia i jeźdźca.


Czasami z realizacją marzeń warto zaczekać, aczkolwiek jeśli jesteś już tą osobą, która jest na etapie projektowania własnej stajni/ośrodka i chciałbyś porozmawiać z miłymi ludźmi, którzy mają doświadczenie w tym temacie, koniecznie napisz do mnie maila.



fot. źródło: internet

Comments


bottom of page